Türkiye’nin İlk Biyokütle İdeathonu İzmir’de Düzenlendi

Türkiye’nin ilk Biyokütle Enerjisi İdeathonu; Ege Üniversitesi’nde 14 - 15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. Ülkemizin temiz enerji sektöründe üretim merkezi haline gelmesini ve İzmir’in temiz enerji ve temiz teknoloji sektöründe akıllı uzmanlaşmasını sağlamayı amaçlayan BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenen “BEST For Biomass” açık inovasyon yarışmasını PROSES Takımı “EVİMDE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM” Projesi ile kazandı. 

Etkinliğin ilk gününde, Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Alper ÖNOĞLU, Dizel Enerji Kurucu Ortağı Emre ELMAS ve New Green Har Kurucusu Tolga ŞARLAYAN Biyokütle Enerjisi’nin önemi konusunda bilgi verdi. Katılımcılar 24 saat boyunca yenilikçi fikirler ve uygulanabilir çözümler üretmek için takımlar halinde çalışırken, sektör firmaları ve akademisyenler de mentorluk desteği ile takımlara katkı sağladı. 
 
Etkinliğin ikinci gününde Ideathon yarışmasına katılan 16 ekibin, kolay erişime ve yüksek enerji potansiyeline sahip olan biyokütle kaynaklarının kullanımının arttırılması amacıyla hazırladığı yenilikçi projeler jüri değerlendirmesine sunuldu. 
 
Birincilik ödülünü PROSES takımı “EVİMDE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM’’ projesi ile, ikincilik ödülünü ‘’KATALİTİK YEŞİL ENERJİ’’ takımı “YENİLENEBİLİR YEŞİL HİDROJEN ÜRETİM SİSTEMİ” projesi ile ve üçüncülük ödülünü ENERMASS takımı “KAHVE TELVESİNDEN ELEKTRİK ÜRETİMİ” projesi ile kazandı. 
 
Kazanan takımlara ödülleri Ege Üniversitesi BESTMER Müdürü Prof. Dr. Günnur KOÇAR, İzmir Kalkınma Ajansı YDO Koordinatörü H.İ.Murat ÇELİK ve ENSİA Başkan Yardımcısı Murat GÜLER tarafından verildi.