BEST FOR ENERGY SUMMIT

İzmir Kalkınma Ajansı tarafından Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği ortaklığında yürütülen BEST For Energy Projesi tarafından düzenlenen Temiz Enerji Zirvesi 3-4 Mayıs 2023 tarihlerinde İzmir’de gerçekleşti.
 
Zirve’nin ilk gününde düzenlenen uluslararası konferansta, temiz enerji ekosisteminde yer alan tüm aktörler bir araya geldi. Rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle, hidrojen enerjisi konusunda faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmaların büyük ilgi gösterdiği konferans kapsamında temiz enerji dönüşümü için iş birliği alanları, küresel temiz enerji tedarik zinciri ve temiz enerjiye yönelik ar-ge çalışmalarının tartışıldığı oturumlar yer aldı. 
 
İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz Konferansın açılış konuşmasında, temiz enerjinin üretimi konusunda olduğu kadar, temiz enerji sektörüne yönelik ekipman ve hizmetlerin tedariği konusunda da önemli bir merkez haline gelen İzmir’in rekabet gücünü hızla artırmaya devam ettiğini belirtti. Yavuz, İZKA tarafından Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) ortaklığıyla uygulanan BEST For Energy Projesi kapsamında 3 yılda temiz enerji sektörüne ilişkin önemli bilgi birikimi sağladıklarını söyledi ve "Bugün itibarıyla İZKA, ENSİA ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız olarak sektörün İzmir, Ege Bölgesi ve Türkiye için ne kadar önemli olduğuna, dünya ölçeğindeki konumuna ve aslında önümüzdeki orta vadede neler yapmamız gerektiğine, hangi fırsatlar ve risklere sahip olduğumuza ilişkin çok kapsamlı bir bilgi altyapısı oluşturduk" diye ekledi.
 
Zirvenin ikinci gününde temiz enerji sektörüne yönelik hizmet veren ve ekipman üreten firmaların katıldığı İkili İş Görüşmeleri Etkinliği düzenlendi. İkili İş Görüşmeleri Etkinliğinde; Türkiye, İspanya, Almanya, Bulgaristan, İtalya, İngiltere, Azerbaycan, Fransa, Danimarka, Portekiz, Polonya ve Tayvan’dan katılımcılar yer aldı. 
 
İkili İş Görüşmelerini değerlendiren Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Alper Kalaycı, sektöre yönelik birçok etkinlik olmasına rağmen, firmalar açısından bakıldığında somut işlere dönüşebilecek bağlantılar sağlayan etkinliklerin sayısının oldukça az olduğunu söyledi. Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği olarak 100 kurumsal üyeye ulaştıklarını belirten Kalaycı, düzenledikleri İkili İş Görüşmeleri ile Türkiye’de faaliyet gösteren firmaların uluslararası tedarik zincirine entegrasyonun artıracak önemli bir faaliyet gerçekleştirildiğini belirtti. 
 
Zirve kapsamında, temiz enerji girişimcilerinin projelerini görücüye çıkarttığı ödüllü proje sergisi ve yarışması da düzenlendi. Sektör firmalarının ve risk sermayesi fonlarının jüri üyesi olarak yer aldığı yarışmada birincilik ödülünü Materix Nano Teknoloji, ikincilik ödülünü Salty Enerji Depolama ve üçüncülük ödülünü Hydrolyx Enerji Kimya Teknolojileri kazandı.