Temiz Enerji Sektörü İspanya’ya Çalışma Ziyareti Düzenledi

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından, Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) ortaklığıyla yürütülen, Türkiye’de temiz enerji ve temiz teknoloji sektöründe rekabetçi bir küme geliştirmeyi amaçlayan BEST For Energy Projesi kapsamındaki kıyaslama çalışması için 04 - 09 Nisan tarihlerinde İspanya’ya çalışma ziyareti düzenlendi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali iş birliği çerçevesinde finanse edilen ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında gerçekleştirilen BEST For Energy Projesi kapsamında Temiz Enerji ve Temiz Teknoloji Sektöründe rekabetçi bir küme geliştirilmesi amaçlanıyor. Temiz Enerji ve Temiz Teknoloji Kümesi’nin Gelişim Stratejisi’ne girdi sağlamak amacı ile İspanya’da Temiz Enerji konusunda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar ziyaret edildi. İzmir temiz enerji ekosisteminde yer alan firma ve kurumların temsilcileri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İZKA ve ENSİA yetkililerinden oluşan heyet İspanya’da iki farklı bölgeyi ziyaret etti.

Çalışma ziyareti programının ilk etabında Bilbao Bölgesi’nde temiz enerji konusundaki Ar-Ge çalışmaları yürüten TEKNIKER Teknoloji Merkezi ve TECNALIA Araştırma Merkezi, Bask Enerji Kümesi tarafından koordine edilen WINDBOX Gelişmiş Üretim Merkezi, denizüstü rüzgar enerjisi sistemleri konusunda öncü bir platform geliştiren mühendislik firması SAITEC ziyaret edilerek yürüttükleri çalışmalar hakkında detaylı bilgi alındı.

Yaklaşık 8.000 katılımcı ve 300 konuşmacının yer aldığı 70 panele ev sahipliği yapan rüzgar enerjisi konusunda dünyanın en büyük etkinliklerinden biri olan WindEurope 2022 kapsamındaki Uluslararası Kümeler Zirvesi’ne katılım sağlanarak İzmir Temiz Enerji ve Temiz Teknoloji Kümesi tanıtıldı. Ayrıca, 180 firmanın yer aldığı Bask Enerji Kümesi ve Bask Ticaret ve Yatırım Ajansı ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Çalışma ziyareti programının ikinci etabında Barselona Şehir Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren yerel kalkınma ajansı Barcelona Activa, sürdürülebilir hareketlilik konusunda çalışan Endolla Barselona, enerji dönüşümü konusuna odaklanan MES Barcelona ile görüşüldü. Glòries Girişimcilik Merkezi ve 22 Inovasyon Bölgesi ziyaret edildi. Yılda 24.000 firmaya farklı programlarla uluslararasılaşma ve inovasyon konusunda destek veren ticari rekabet ajansı ACCIÓ görüşmesinin ardından 180 üye firması bulunan Katalan Enerji Verimliliği Kümesi ve Avrupa Küme Mükemmelliyeti Vakfı ile kümelenme konularında bilgi ve deneyim paylaşımı yapıldı.

Verimli bir çalışma ziyareti gerçekleştiren heyet, rüzgar türbini ekipman üretimi konusunda Doğu Avrupa ve MENA bölgesinin en önemli üretim merkezlerinden birisi haline gelen İzmir’deki yatırım ve tedarik imkanları hakkında muhataplarını bilgilendirdi. Ziyaret edilen tüm kurumlar BEST For Energy Projesi kapsamında Türkiye’de düzenlenecek etkinliklere davet edildi ve somut projelerle işbirliğinin arttırılması yönünde fikir birliğine varıldı.