İzmir Temiz Enerji ve Temiz Teknoloji Kümesi Uluslararası Bağlantılarını Güçlendiriyor

Rüzgarın başkenti İzmir, güneş, biyokütle ve jeotermal enerjisi alanlarında da ekipman üretimi yapan ve hizmet sağlayan firmalarıyla hızla ön plana çıkmaya başladı. 
İzmir Kalkınma Ajansı ve ENSİA tarafından yürütülen BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenecek 4 Temiz Buluşma etkinliğinden ikincisi, 15. EİF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı’nda 13 Ekim 2022 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. “CleanMeet – Temiz Enerji Buluşmaları ” teması ile gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerine İzmir ve çevresinde temiz enerji sektörüne ekipman üreten ve hizmet sağlayan 20, yurtdışından 50 firma katılım sağladı. İzmir temiz enerji ve temiz teknoloji ekosisteminde yer alan firmalar İspanya, İngiltere, Makedonya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Norveç, Almanya, Macaristan, Fransa, Romanya, Danimarka, Hollanda, Rusya, Ürdün, Sırbistan, Azerbaycan ve Fas ülkelerinden muhttaplarıyla toplam 208 adet iş görüşmesi gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen ikili iş görüşmeleri ile yeni uluslararası iş bağlantılarının temeli atıldı.
ENSİA olarak kurumsal üye sayılarının 85’e ulaştığını söyleyen ENSİA yönetim kurulu başkanı Alper Kalaycı, ENSİA’nın Temiz enerji sektöründe ulusal bir küme haline geldiğini belirtti. Üyelerinin küresel tedarik zincirine entegrasyonunu artırmak amacı ile son dönemde birçok etkinlik gerçekleştirdiklerini söyleyen Kalaycı, özellikle rüzgar enerjisi konusunda İspanya ve Danimarka’ya gerçekleştirdikleri teknik geziler ve Türkiye’deki uluslararası fuarlar kapsamında gerçekleştirdikleri ikili iş görüşmeleri ile entagrasyon sürecini hızlandırmaya çalıştıklarını söyledi. 
Bir yandan entegrasyon sürecini hızlandıracak bağlantıları kurarken bir yandan da eğitim ve danışmanlık programları ile üye firmaların kapasitelerini geliştirdiklerini söyleyen Kalaycı, önümüzdeki dönemde bu çalışmaların çıktılarını ülke olarak göreceğimizi söyledi. Önemli katma değer ve istihdam sağlayan temiz enerji sektöründe İzmir’in bir üretim merkezi haline gelmesini hedefleyen sıradaki ikili iş görüşmesi etkinliğini deniz üstü enerji sistemleri teknolojileri teması ile 26-28 Ekim 2023 tarihinde düzenlenen Marentech fuarında gerçekleştireceklerini belirtti.