Üniversiteler Güneş Enerjisi İdeathonu’nda yarıştı!

Güneş Enerjisi İdeathonu; Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü’nde 22- 23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. Ülkemizin temiz enerji sektöründe üretim merkezi haline gelmesini ve İzmir’in temiz enerji ve temiz teknoloji sektöründe akıllı uzmanlaşmasını sağlamayı amaçlayan BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenen “BEST For Solar” isimli fikir maratonunu PVRefaCE Takımı “KRİSTAL SİLİSYUM FOTOVOLTAİK PANELLERİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ” isimli projesi ile kazandı. 
Etkinliğin ilk gününde, ODTÜ GÜNAM Başkanı Prof. Dr. Raşit TURAN, Smart Güneş Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Halil DEMİRDAĞ, Enerjisa Üretim İşletme Mühendisi Çiğdem AYYILDIZ, Enisolar Şirket Müdürü Enis FAKIOĞLU ve HSA Enerji Satış ve Pazarlama Direktörü Mehmet AYBAŞ güneş enerjisi ve önemi konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Katılımcılar 24 saat boyunca yenilikçi fikirler ve uygulanabilir çözümler üretmek için takımlar halinde çalışırken, sektör firmaları ve akademisyenler de mentorluk desteği ile takımlara katkı sağladı. 
Etkinliğin ikinci gününde Ideathon yarışmasına katılan 11 farklı üniversiteden 15 ekibin, kolay erişime ve yüksek enerji potansiyeline sahip olan güneş enerjisinin kullanımının arttırılması amacıyla hazırladığı yenilikçi projeler jüri değerlendirmesine sunuldu. 
Birincilik ödülünü PVRefaCE Takımı “KRİSTAL SİLİSYUM FOTOVOLTAİK PANELLERİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ” projesi ile, ikincilik ödülünü Powea takımı “SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PROBLEMLERİNE SÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜMLER” projesi ile ve üçüncülük ödülünü Alternatif Vizyon takımı “YENİ NESİL SERA” projesi ile kazandı. 
Kazanan takımlara ödülleri Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet ERSAN, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ceylan ZAFER ve ODTÜ GÜNAM Müdürü Tayfun HIZ ve tarafından verildi.