Sürdürülebilir Mobilite İdeathonu İzmir’de Düzenlendi!

Sürdürülebilir Mobilite İdeathonu; Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde 3- 4 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirildi. Ülkemizin temiz enerji sektöründe üretim merkezi haline gelmesini ve İzmir’in temiz enerji ve temiz teknoloji sektöründe akıllı uzmanlaşmasını sağlamayı amaçlayan BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenen “BEST For Mobility” isimli fikir maratonunu Accelerair Takımı “BEEXPLORER” isimli projesi ile kazandı.

Etkinliğin ilk gününde, Isuzu Anadolu’dan Birkan Atlamaz, chARGE’dan İpek Ertem ve Zoop/Kodeco’dan Dr. Kerem Odabaşı toplumun şimdiki ve gelecekteki hareketlilik ihtiyacını çevreye en az zararı verecek şekilde sağlamayı amaçlayan sürdürülebilir mobilite alanındaki güncel durumu ve gelecek vizyonu ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Katılımcılar 24 saat boyunca yenilikçi fikirler ve uygulanabilir çözümler üretmek için takımlar halinde çalışırken, sektör firmaları ve akademisyenler de mentorluk desteği ile takımlara katkı sağladı.

Etkinliğin ikinci gününde Ideathon yarışmasına katılan 9 farklı üniversiteden 16 ekibin geliştirdiği; kara, su veya hava taşımacılığında ve mobilitede alternatif teknolojiler ve yenilikçi çözümleri jüri değerlendirmesine sunuldu.

Birincilik ödülünü Accelerair  takımı “BEEXPLORER” projesi ile, ikincilik ödülünü FoM: Future of Mobility takımı “KOMM: KONAK AKILLI MOBİLİTE MERKEZİ” projesi ile ve üçüncülük ödülünü TakBiŞarj  takımı “TAKBİŞARJ” projesi ile kazandı.

Kazanan takımlara ödülleri DEPARK Genel Müdürü Prof. Dr. Özgür ÖZÇELİK, İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü H.İ. Murat ÇELİK ve Dokuz Eylül EUAM Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Azize AYOL tarafından verildi.