CleanMeet – BEST For Energy Projesi Antalya EİF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı’nda İkili Görüşme Organizasyonu Düzenledi

Rüzgarın başkenti İzmir, güneş, biyokütle ve jeotermal enerjisi alanlarında da ekipman üretimi yapan ve hizmet sağlayan firmalarıyla hızla ön plana çıkmaya başlıyor. Temiz enerji ekipman ve hizmetleri alanında birçok uluslararası firmanın üretim tesisinin bulunduğu İzmir, bu alandaki ihracatı ile iddiasını uluslararası arenaya taşıyor. “Yenilenebilir Enerji Ekipman ve Hizmet İhracatçıları Birliği” kurulmasına yönelik çalışmalar Ege İhracatçı Birlikleri tarafından hızla yürütülüyor. 
 
Bu hedef çerçevesinde, İzmir Kalkınma Ajansı ve ENSİA tarafından yürütülen BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenecek 4 Temiz Buluşma etkinliğinden ilki 14. EİF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı’nda 14 Ekim 2011 tarihinde Antalya’da gerçekleştirildi.
 
“CleanMeet – Temiz Enerji Buluşmaları ” teması ile gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerine İzmir ve çevresinde temiz enerji sektörüne ekipman üreten ve hizmet sağlayan 20, yurtdışından 64 firma katılım sağladı. Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen iş görüşmeleri ile yeni uluslararası iş bağlantılarının kurulmasının temeli atıldı.
 
Etkinliğin oldukça verimli geçtiğini belirten Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Alper Kalaycı, firmaların gerçekleştirdiği iş görüşmelerine ek olarak birçok kurumsal düzeyde görüşme gerçekleştirdiklerini ve önümüzdeki dönemin uluslararası işbirlikleri için yeni bağlantılar kurduklarını belirtti.
 
İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü H.İ. Murat ÇELİK, proje kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere firmaların ilgisinin oldukça yüksek olmasının, İzmir Kalkınma Ajansını da sektörün gelişimi için daha fazla çalışmak konusunda motive ettiğini belirtti. 
 

 

Fotoğrafta yer alan katılımcılar; 
 
Elif Seyhan, Hazal Coşkun, Ender Demirbaş, Hande Kayan Tunçer, Sencer Özen, Serap Sönmez, Emel Yavuz, Çağatay Buk, Hüseyin Vatansever, Murat Güler, Berkay Aytaş, Enver Altınöz, Sercan Pilten, Alper Kalaycı, Tibet Arbak, Meltem Köknar, Kaya Korkmaz, Cengiz Es, H.İ.Murat Çelik, Gizem Keçeci, İskender Kökey, Bülent İlleez, Atiye Pınar Türkarslan, Turaç Laçin, Murat Çekirdek, Martı Yıldırım.