IDEATHON: BEST For Wind

 
 
BEST For Wind Hakkında
İklim değişikliği dünyamızı tehdit eden en önemli risklerden birisi. İklim değişikliğiyle mücadelemiz kapsamında tüm dünyada bir temiz enerji dönüşümü gerçekleştirmemiz zorunluluk haline geliyor. Rüzgar Enerjisi ise dünyanın temiz enerji dönüşümünde en önemli araçlardan birisi olarak görülüyor.
Rüzgar Enerjisi dünyanın temiz enerji gündemini şekillendirirken, bu konudaki gelişmeleri hep birlikte takip etmek, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak ve ülkemiz için yenilikçi fikirler üretmek üzere, Türkiye’nin ilk Rüzgar Enerjisi İdeathonu BEST For Wind’de bir araya geliyoruz. Denizüstü Rüzgar Enerjisi, Güç Yenileme ve Geri Dönüşüm, Dijitalleşme, Hibrit Sistemler, Enerji Depolama vb. rüzgar enerjindeki en son trendler konusunda bilgi ve tecrübelerini paylaşmak veya yeni bilgiler edinmek isteyen katılımcılarımızı bekliyoruz. 
Teknopark İzmir ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ev sahipliğinde 20-21 Kasım 2021 tarihlerinde düzenlenecek olan BEST For Wind, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından, Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) ortaklığıyla uygulanan BEST For Energy Projesi kapsamında gerçekleştiriliyor.
 
Ideathon Nedir?
Yeni fikirler, inovasyonun temelidir. Gelişmek için yeni bakış açılarına ve fikirlere ihtiyacımız bulunuyor. Geniş kitlelerin fikirlerine ulaşabilmek ve farklı bilgilerin birleşerek yenilikçi fikirlere dönüşmesini sağlayabilmek için, ideathonlar gibi yeni fikir oluşturma araçları ve platformları her geçen gün yaygınlaşıyor.
Ideathonlar, tematik bir alanda yenilikçi fikirler ve uygulanabilir çözümler üretmek üzere katılımcıların bir araya geldikleri 1-2 günlük sürelerde gerçekleştirilen Açık İnovasyon etkinlikleridir. Yoğun bir beyin fırtınası ve bilgi paylaşımı süreci içeren ideathonlarda, katılımcılar ekipler halinde çalışırlar. 
Temanın farklı boyutlardan ele alınabilmesi için disiplinlerarası çalışmanın öne çıktığı ideathonlarda, farklı eğitim, deneyim, yaş ve ilgi alanlarına sahip kişilerin ekiplerde yer alması daha yenilikçi fikirlerin ortaya çıkmasını sağlar. 
Konusunda uzman mentorların ekiplere destek olarak fikir ve bilgi paylaşımını yoğunlaştırdığı ideathonların, ekiplerin ortaya çıkardığı yenilikçi fikirlerin jüri oylaması sonucu ödüllendirildiği bir yarışma boyutu da vardır.
Ekip çalışmasının, birlikte tasarım ve öğrenme ile daha iyi sonuçlar ve çözümler sunma konusundaki önemini vurgulayan ideathonlar; öğrenme, işbirliği, yenilik ve değişim için fırsatlar sunarlar.
 
BEST For Wind Teması: Rüzgar Enerjisi
İzmir, kara ve deniz bağlantıları, lojistik altyapısı, nitelikli insan kaynağı, yatırımcıya ve çalışanlara sunduğu yüksek yaşam kalitesi, rüzgar enerjisi potansiyeli ve sektördeki önemli uluslararası firmaların varlığı sayesinde kendi coğrafyasında rüzgar enerjisi ve ekipmanlarının üretim üssüne dönüşmüştür.
İzmir ve çevre illerinde kümelenen firmalar rüzgar türbinini oluşturan tüm ana bileşenlerini üretebilir ve bunları dünyanın çeşitli bölgelerine ihraç edebilir durumdadır.  
Yaşanan teknolojik gelişmelere bağlı olarak ekonomik değer kazanan rüzgar gücünden elektrik üretimi, en hızlı büyüyen temiz enerji üretim yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır. Rüzgar gücünden elektrik üretimi önümüzdeki dönemde hızla artarken, sektörü etkileyeceği öngörülen mega trendler katılımcılara yol gösterici olması amacıyla aşağıda sıralanmıştır.
Denizüstü Rüzgar Enerjisi - Offshore Wind Energy
Büyük Ölçekli Türbinler - Large Scale Wind Turbines
Güç Yenileme ve Geri Dönüşüm - Repowering and Recycle
Küçük Ölçekli Türbinler - Small Scale Wind Turbines 
Kentsel Uygulamalar - Urbanization  
Akıllı Şebeke Teknolojileri - Smart Grid Technologies 
Dijitalleşme - Digitalization 
Hibrit Sistemler - Hybridization 
Lojistik - Logistic  
Enerji Depolama - Energy Storage 
Çevresel Etkilerin Azaltılması – Minimizing Environmental Impacts
 
BEST For Wind - Ideathon Takvimi:
27 Eylül 2021 Katılım başvurusu başlangıç tarihi
5 Kasım 2021 Katılım başvurusu son tarih
8 Kasım 2021 Katılım başvurularının değerlendirilmesi
9 Kasım 2021 Katılım hakkı kazananların ilanı
20-21 Kasım 2021 Ideathon Yarışması 
21 Kasım 2021 Ödül ve Sertifika Töreni
 
Program:
 
 
 

Tematik Konuşmacılar

Mahmut GÜLDOĞAN- Ateş Wind Power
 
Özgür SOYSAL- TPI Composites
 
Dr. Ömer GÖKSU- Siemens Gamesa
 
Cem BALKAN- ASELSAN
 
Dr. Murat DURAK - DÜRED
 
İskender KÖKEY- XGEN Enerji

Jüriler

Alper KALAYCI- ENSİA

Dr. Ferhat BİNGÖL- İYTE

Murat ÇELİK- İZKA

Levent ARSLAN- KOSGEB

Ebru ARICI- TÜREB
 

Mentorlar

Ahmet PAKSOY- Nordex Acciona
 
Doç. Dr. Bergüzar ÖZBAHÇECİ- İYTE
 
Berkay Aydoğan- TPI Composites
 
Buğra BARLAS- BEST For Energy
 
Burak KESAYAK- Gediz Elektrik
 
Dr. Can SINDIRAC-ASPİLSAN
 
Çağdaş AKARSU- Gediz Elektrik
 
Erman EREK- Ateş Wind Power
 
Erman KAYA- Vega Enerji
 
Ersan Özsoy- CS Wind
 
İskender KÖKEY- XGEN
 
Mete KURBAN- ASELSAN
 
Mustafa Emre EREN- Gediz Elektrik
 
Dr. Müfit ALTIN- Siemens Gamesa
 
Nima PEDRAMASL - TPI Composites
 
Dr. Ömer Emre ORHAN - Siemens Gamesa 
 
Sencer ÖZEN- İZKA
 
Serhat KARABAĞ- AERO Rüzgar
 
Serra ÖZER- GRPC
 
Doç. Dr. Ünver ÖZKOL- İYTE
 
Doç. Dr. Ziya Haktan Karadeniz- İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
 

Başvuru:

•Katılımcıların en az 18 yaşında olması gerekmektedir. 18 yaşın altındakiler okullarının ve ailelerinin yazılı izinleri ve öğretmenlerinin gözetiminde etkinliğe katılabilirler.
•En az 3 en fazla 5 kişilik takımlar halinde başvuru yapılabilecektir. 
•Bireysel başvurular kabul edilecek olup etkinlik başlamadan önce organizasyon komitesi tarafından takım haline getirilecektir. 
•Her takımda erkek ve kadın katılımcı bulunması zorunludur. 
•Son başvuru tarihi 5 Kasım 2021’dir. 
•Başvurular Organizasyon Komitesi tarafından değerlendirilerek uygun görülen başvuru sahipleri etkinlik web sayfasından yayınlanacaktır.
•Covid-19 tedbirleri kapsamında yayınlanan en son genelgelere uygun hareket edilecektir.
 
 
Sorularınız ve Bilgi:
Burak KÖLE
Tel: 0232 502 00 18 (119)
Meleknaz ERASLAN
Tel: 0232 765 90 91
Turaç LAÇİN 
Tel: 0232 203 62 92

 

Okuma Önerileri: 
Rüzgar enerjisi ile ilgili genel durum ve gelişmeler hakkında ön okuma yapmak isteyen katılımcıların yararlanması amacı ile güncel raporlardan bazıları aşağıda paylaşılmıştır. Verimli bir Ideathon süreci geçirebilmek için katılımcıların etkinlik öncesinde aşağıda verilen dokümanlarla sınırlı kalmadan okuma yapması önerilmektedir.